sobota, 11 marca 2017

Majestatyczny DOG NIEMIECKI

Pochodzenie: Dogi niemieckie wywodzą się najprawdopodobniej z tego samego pnia, co mastiffy. Fakt, że wśród ich przodków znalazły się również Charty irlandzkie oraz psy gończe zdecydowało, że ich sylwetka jest znacznie lżejsza, bardziej zwarta i elegancka niż innych psów tej grupy. Początkowo psy w typie Doga niemieckiego określano, jako ,, Dogge’’ tj., duży i silny pies, jednak określenie to nie było przypisywane do żadnej konkretnej rasy. Z czasem pojawiły się takie psy jak: Ulmer Dogge(wyhodowany na dworze wirtemberskim), English Dogge, Hatzrüde, Saupacker, Drosse Dogge oraz Angielskie - Great Dane (Wielki Duńczyk), bowiem Anglicy rościli pretensje do brytyjskich korzeni tej rasy. 
W 1880 roku Niemiecki Klub Doga zatwierdził i opublikował oficjalny wzorzec doga niemieckiego, który z niewielkimi zmianami obowiązuje do dziś.

Użytkowość: Pies do towarzystwa i stróżujący. W przeszłości również używane do polowania na dziki i jelenie.

Wysokość w kłębie:
Psy: co najmniej 80cm, ale nie więcej niż 90cm
Suki: co najmniej 72cm, ale nie więcej niż 84cm

Szata: sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, gęsta i gładka (króciutkich igiełek ciężko pozbyć się z ubrań i tapicerki)
Wyróżniamy 3 grupy:
-żółte i pręgowane
-czarne i arlekiny ( od 2013 roku ,,szary arlekin’’ przestaje być uznawany za wadę dyskwalifikującą, jako że gen warunkujący to umaszczenie może dawać również prawidłowo wybarwione czarno-białe arlekiny, zależne od przeprowadzonego skojarzenia.  Nie jest jednak umaszczeniem pożądanym.
-błękitne
źródło : http://klubdoga.pl

Temperament: Dog jest duży, ale zarazem bardzo delikatny. Delikatny psychicznie (łatwo je skrzywdzić, zniechęcić do czegoś, sprawić by zamknęły się w sobie). Jest najbardziej pacyficznym psem ze wszystkich molosów. Raczej nie agresywny do innych psów, swoich domowników kocha ponad wszystko natomiast do obcych trzyma dystans.
Szkolenie wymaga bardzo wysokiego poziomu cierpliwości i tolerancji na niedociągnięcia. Dog po prostu nie zrobi czegoś, co nie ma dla niego sensu, a jeżeli już postanowi zrobić, robi to bardzooo wolno. Tak również się szkoli i reaguje na komendy. Nigdy nawet doskonale uczony, nie będzie bezwzględnie posłuszny, ma po prostu swoje zdanie i bywa uparty. Każde działanie musi najpierw porządnie przemyśleć i dopiero wtedy zdecydować czy jest godne zachodu. Raczej wybredne, jeżeli chodzi o smaczki oraz zabawki, natomiast jest w stanie zrobić wszystko, dlatego bo cię kocha, no chyba, że każesz mu zrobić coś 5 razy pod rząd, wtedy nawet miłość nie jest silniejsza. A przekonanie Doga siłą jest raczej nieosiągalne.

Dla kogo?
Dla kogoś, kto jest w stanie dostosować się do doga, nie odwrotnie, bo odwrotnie jest po prostu nie możliwe. Trzeba brać pod uwagę, że ciężko takiego psa zostawić u kogoś, jeżeli nie możemy zabrać go ze sobą np. na wakacje (albo rezerwując domek nie mówić, co to za rasa). Dogi są zazwyczaj łagodne i kochane, podążają za swoim człowiekiem wszędzie, co na małym metrażu może być kłopotliwe. Musimy pamiętać, że Dog zajmuje ¾ kanapy, jest w stanie położyć swój kochany, ale często bardzo obśliniony pysk na blat stołu, ładują się na kolana(ah, te 50-60kg szczęścia). Jeżeli planujesz dziecko to nie planuj doga, poczekaj aż podrośnie, bo zderzenie nawet małego doga (który szybko przestaje być mały) z małym raczkującym berbeciem może być dość bolesne. Na spacerach raczej snuje się za swoim panem, chyba, że ma kompanów do zabawy, ale muszą być to raczej psy większe i niezbyt szybkie. Ponieważ Dogi szybko się męczą. Raczej nie zajmują się same sobą wypuszczone na ogród, a tym bardziej zimą, kiedy często nie chcą nawet wychodzić na dłużej, bo jest im najzwyczajniej w świecie zimno.
Są to psy drogie w utrzymaniu: dużo, dobrej, jakości karmy, duże posłanie, duże zabawki, akcesoria i przede wszystkim duże koszty u weterynarza (jeżeli chodzi o leki podawane wg. wagi psa) oraz w przypadku skrętu żołądka, nagły wydatek rzędu 3 tyś.
źródło:http://klubdoga.pl

Zdrowie:
Dogi pomimo bardzo dużego i silnego wyglądu, są bardzo wrażliwe na różne choroby oraz przypadłości, związane właśnie z ich wzrostem. Są częściej niż inne psy narażone na skręty żołądka (dlatego potrzebują specjalnego traktowania, jeżeli chodzi o zabiegi związane z odpoczynkiem przed i po karmieniu), dużą opieką należy objąć stawy(szczególnie w okresie wzrostu). Należy zadbać o wyważoną dawkę ruchu i być przygotowanym na rewolucje biegunkowe, (dlatego należy zadbać o dobrej, jakości jedzenie). Jak większości dużych ras Dogom również grozi dysplazja? Niestety Dogi żyją krótko, czasami tylko 4, 5 albo 8 lat.  
Mimo wszystko to piękne, majestatyczne psy, które są wiernymi towarzyszami człowieka, o wspaniałym zrównoważonym charakterze, które wymagają po prostu tyle uwagi ile ważą albo nawet ciut więcej. Zanim, więc zdecydujemy się na kupno tego wyjątkowego psa, zastanówmy się czy pasuje do twojego trybu życia, osobowości i tego, czego od psa będziesz oczekiwać (Dog np. nigdy nie będzie psem sportowym), inaczej wprowadzimy sobie do domu duży problem i wyrządzimy psu ogromną krzywdę. A tego przecież nie chcemy.

Zalety:
-doskonały stróż i obrońca
-przyjazny wobec dzieci
-bardzo przywiązany do właściciela
-spokojny i zrównoważony
-budzi respekt swoim wyglądem
-tolerancyjny wobec innych zwierząt
-łatwy w pielęgnacji

Wady:
-bardzo kosztowny w utrzymaniu
-mało odporny na zimno
-podatny na choroby
-mocno się ślini

Źródła:
http://psy-pies.com/artykul/dog-niemiecki,63.html
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,69.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz