sobota, 8 kwietnia 2017

ODDANY PRZYJACIEL GOLDEN RETRIEVER

POCHODZENIE:
Golden Retriever To stosunkowo młoda rasa, która powstała dopiero pod koniec XIXw. Za twórcę rasy uznaje się lorda Tweedmoutha, który skrupulatnie sporządzał księgi rodowodowe, które były najbardziej wiarygodną dokumentacją rasy. Uczynił on swojego żółtego psa Nousa protoplastą Goldenów. Skrzyżował go z suką rasy tweed water spaniel. Szczenięta z powstałego miotu krzyżował ponownie z psami rasy tweed water spaniel, przeważnie czarnymi(niekiedy żółtymi), wavy coated retriever(przodkowie dzisiejszych flat coated retrieverów), setery irlandzkie oraz psami Świętego Huberta. Wszystkie te psy były dobrymi pływakami i wyjątkowo chętnie aportowały. Początkowo Goldeny zostały zarejestrowane, jako złocista odmiana flat coated retrievera, jednak w roku 1920 angielski Kennel Club uznał ją za odrębną rasę. Do Polski trafiły z duńskiej hodowli w a w roku1990 przyszły na świat pierwsze szczenięta.

Skąd pochodzi nazwa? Angielski przymiotnik ,, golden’’ oznacza ,,złocisty’’. Ze złotem kojarzy się ciepło, piękno, połysk i delikatność a zarazem twardość, szlachetność i duża wierność. Angielski czasownik ,,retrieve’’ tłumaczy się na polski jak ,, przynosić z powrotem’’ lub ,, aportować’’.
Te dwa określenia opisują zarówno wygląd jak i użytkowość psa.

UŻYTKOWOŚĆ:
Golden retrievera zaliczamy do grupy psów aportujących. Został wyhodowany głównie do polowań na dzikie ptactwo.
Obecnie jest psem towarzyszącym. Często szkolone na psich terapeutów, towarzyszy osób niepełnosprawnych, a także ze względu na swój doskonały węch – jako pies policyjny. Jednak nie zatraciły one swojej nieskończonej miłości do wody i nadal doskonale spisują się, jako psy aportujące.
Dodatkowo doskonale sprawdzają się w różnych psich sportach np. obiedience czy agility.

WYSOKOŚĆ W KŁĘBIE:
Psy-56-61cm
Suki – 51-56cm

SZATA:
Gładka lub falowane o gęstym piórze, z grubym wodoodpornym i doskonale chroniącym przed zimnem podszerskiem.
Umaszczenie charakteryzuje się rozmaitymi odcieniami głębokiego, lśniącego złota, od barwy kremowej po ciemnozłotą. Dopuszczalne są białe włosy na klatce piersiowej.

TEMPERAMENT:
Jest bardzo spokojny, zrównoważony i przyjaźnie nastawiony do WSZYTSKIEGO (nawet do złodziei). Nie ma raczej problemów zarówno z innymi zwierzętami jak i ludźmi. A zębów używa w ostateczności. Potrzebuje niezwykle bliskiego kontaktu z człowiekiem, dlatego nie powinien być trzymany w kojcu czy przy budzie. Ma bardzo delikatny charakter i skarcony może szybko zamknąć się w sobie i odmówić
współpracy. Wymaga pozytywnych metod szkolenia, pochwał i nagród, przy czym bardzo dobrą nagrodą jest dla niego kontakt z człowiekiem oraz piłka czy smakołyki (z nimi jednak należy uważać, bo psy te mają skłonności do nadwagi).
Uczy się bardzo szybko i za wszelką cenę stara się zadowolić swojego właściciela. Są to psy bardzo mocno skierowane NA człowieka i do prasy DLA człowieka. Często jednak jest bardzo infantylny i interesuje go wszystko i wszyscy, dlatego bywa problemy ze skupieniem uwagi, nie należy również wymagać od niego, że będzie reagował na komendy jak np. Owczarek belgijski. Charakteryzują się dodatkowo ,, miękkim chwytem’’, co często wykorzystywane jest np. w kynoterapii lub w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Nie można jednak zapominać, że mimo wszystko to pies myśliwski, który potrzebuje dużo aktywności, prawidłowego szkolenia i wody(J) Golden pozostawiony sam sobie może zacząć fiksować. Jest łatwy do wyszkolenia, ale należy go szkolić całe życie.

DLA KOGO?
Jest to przede wszytskiem pies rodzinny. Nadaje się do domu z dziećmi, nie trzeba mieć również dużego doświadczenia w pracy z psami, jednak należy zachować czujność i np. uważać, aby nie rozpuścić swojego pupila zbyt mocno. Mimo wszystko potrzebuje stanowczości i konsekwencji oraz wyznaczenia mu jasnych granic, co mu wolno a czego nie (głównie na spacerach, aby nie poniosła go wodza wyobraźni i nie kąpał się w każdej napotkanej kałuży albo gonił ptaków lub liści..) Przyszyły właściciel powinien brać również pod uwagę, że Goldeny to wieczne szczeniaki i są zawsze skore do zabawy. Oczywiście, jeżeli wymaga tego sytuacja (np. w przypadku psów terapeutycznych), zachowują spokój.
Potrafią swoim entuzjazmem i radością zachęcić innych do aktywności, co jest
szczególnie preferowane przy pracy z dziećmi. Psy te doskonale dostosowują się do różnych warunków mieszkaniowych i o ile mają zapewnioną odpowiednią ilość ruchu mogą mieszkać w bloku. Psy te powinny spędzać jednak nie tylko swój wolny czas na wysiłku fizycznym, ale również psychicznym, bowiem tylko ten w 100% jest w stanie poradzić sobie w wulkanem energii, który reprezentują.

CO WAŻNE? Goldeny są ostatnio bardzo modne, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiej hodowli pochodzą (o pseudohodowlach pisałam wcześniej). Bowiem tani Golden z nie do końca pewnej hodowli, to zazwyczaj Golden chory z licznymi wadami genetycznymi, które mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych i znacznego skróceniu życia naszego pupila.

ZDROWIE:
Niestety Goldeny są rasą bardzo chorowitą, głównie przez czynnik, o jakim wcześniej wspomniałam, jakim jest masowa hodowla tej rasy.  Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:
- stawy łokciowe i biodrowe- bowiem często może występować dysplazja tych stawów, która niestety przenoszona jest genetycznie.
-serce- czyli brak wad anatomicznym, które można wykazać podczas badania kardiologicznego
-oczy – należy wykluczyć takie wady dziedziczne jak PRA(postępujący zanik siatkówki), katarakty lub wady powiek (entropium)
A także: zwężenie aorty, choroby zastawki zarówno trójdzielnej jak i mitralnej (obie są chorami wrodzonymi), zapalenie mieszków włosowych, nadwrażliwość pokarmowa, niedoczynność tarczycy,
-nowotwory: trzustki, jamy ustnej i gardła.
Z chorób neurologicznych: padaczka

WADY:
-skłonny do licznych schorzeń
-potrzebuje bardzo dużo ruchu
-jego szata może sprawiać problemy podczas pielęgnacji dodatkowo obficie linieje
-nie nadaje się do stróżowania
-nie może być pozostawiony sam sobie

ZALETY:
-doskonale nadaje się do domu z dziećmi
-idealny pies rodzinny
-pozbawiony agresji – dokonały pies przewodnik oraz pies terapeuta
-nadaje się do psich sportów
-szybko się uczy
-nie wymaga dużego doświadczenia

-może mieszkać w bloku przy zachowaniu odpowiedniej ilości ruchu

Źródła: 
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,97.html
Golden Retriever wychowanie i zdrowie, Heike E.Wagner

1 komentarz:

  1. Odkryj tajniki psiego świata! Zanurz się w fascynującym oceanie psich zachowań, zrozum mowy ciała i odkryj, dlaczego psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Zaczynajmy przygodę razem! https://nasze-psy.pl/zachowanie-psa/

    OdpowiedzUsuń