wtorek, 4 kwietnia 2017

KLESZCZE

Sezon na kleszcze już zaczął się na dobre, więc najwyższa pora zabezpieczyć swojego pupila, bo choć może się wydawać, że te małe pajęczaki nie mogą wyrządzić krzywdy, prawdą jest, że są bardzo niebezpieczne zarówno dla psów jak i dla nas. A więc od początku …

Dlaczego w ogóle powinniśmy zabezpieczać naszego psa przed kleszczami?
Należy pamiętać, że pomimo swojego niepozornego wyglądu kleszcze są nosicielami zarówno różnych pierwotniaków i bakterii. Kontakt z ich śliną, która zawiera toksyny oraz substancje zapobiegającej jej krzepnięciu, którą kleszcz wpuszcza po wypiciu krwi do krwioobiegu naszego psa, powoduje przeniesienie takich chorób jak:
-Babeszjoza- najgorsza z chorób od kleszczowych. Powodują ją pierwotniaku z rodzaju Babesia, które zasiedlają erytrocyty. Na skutek namnażania się w ich wnętrzu pasożytów czerwone krwinki pękają, co może prowadzić do zapaści a w najgorszym wypadku śmierci.
-Erlichioza- to choroba bakteryjna, w której drobnoustroje z gatunku Ehrlichia canis zasiedlają komórki układu białokrwinkowego tj. monocyty i makrofagi; co może skutkować obniżeniem odporności, anemią, depresją, utratą apetytu oraz wybroczynami i krwawieniem
-Anaplazmoza- to również choroba bakteryjna, wywołana jednak przez Anaplasma platys lub Anaplasma phagocytophilum. Obie te bakterie zasiedlają płytki krwi i granulocyty doprowadzając do takich objawów jak gorączka osłabienie, spadek apetytu oraz problemy z lokomocją.


Dodatkowo 1/3 kleszcze roznosi choroby zakaźne niebezpieczne zarówno dla nas jak i dla psów. Jedną z nich jest borelioza. Jej objawy przypominają grypę jest to
m.in. zmęczenie, utrata apetytu, gorączka, puchnięcie stawów i sztywność podczas poruszania się. Objawy te mogą się ujawniać powoli nawet przez kilka miesięcy. Niezdiagnozowana borelioza może doprowadzić do trwałej niepełnosprawności.

W jakich miesiąc należy szczególnie pamiętać o stosowaniu środków przeciw kleszczowych?
Najbardziej istotna jest temperatura otoczenia a nie pora roku. Występują zachorowania na choroby od kleszczowe nawet w takich miesiącach jak grudzień czy styczeń. Dlatego należy zabezpieczać psa należy przez cały rok regularnie a nie tylko w miesiącach wiosenno-letnich czy jesiennych.

Gdzie kleszcze występują najczęściej?
W Polce występuje około 21 gatunków kleszczy i duże znaczenie ma to, przez jakiego zostanie ugryziony nasz pies. Największym zagrożeniem jest jednak kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.
Kleszcz pospolity jest tak naprawdę wszędobylski można go spotkać zarówno w lasach jak i w miastach, Występuje jednak najczęściej na terenach podmokłych, głównie lasach liściastych i mieszanych. Ulubionym miejscem ich bytowania są pogranicza lasów i łąk. Jest aktywny raczej w godzinach rannych oraz
popołudniowych, zabezpieczając się tym przed wyschnięciem w godzinach największego słońca. Jest również głównym wektorem boreliozy.
Kleszcz łąkowy występuje na skwerach, w ogrodach, pastwiskach, silnie zakrzewionych obszarach. Jest najczęstszą przyczyną zakażenia babeszjozy.

 Jak więc najlepiej zabezpieczać psa przed kleszczami?
Na rynku istnieje bardzo dużo różnych preparatów. O różnym stopniu i sposobie działania. O różnej przydatności i długości działania. Postaram się Wam je przybliżyć.

a. Tabletki Bravecto
Tabletki Bravecto to cena około 100zł/3 miesiące na dużego psa, które kupić można jedynie u weterynarza. Substancja, która znajduje się w tabletkach dostaje się do krwi. Aby mogła zadziałać, kleszcz musi się wbić w skórę i napić się krwi. Kiedy do tego dojdzie, truje się i odpada. Przebiega to bardzo szybko i występuje nie duże prawdopodobieństwo, że zdąży wpuścić swoje substancje toksyczne i zakazić psa. Jednak mimo wszystko może się wgryźć. Dodatkowo jak wszystkie tabletki tak samo Braveto to jednak dodatkowa chemia i substancje toksyczne, które na własne życzenie podajemy psu. Bywają takie, które są uczulone na niektóre substancje czynne i po podaniu tabletek może dojść u nich do reakcji alergicznych.



b. Obroże Foresto
Obroże Foresto to cena około 60-90 zł/8 miesięcy w zależności od wielkości psa. Najlepiej kupić je u weterynarza jednak istnieje możliwość zakupu w niektórych sklepach zoologicznych.  Obrożę taką należy założyć dość ciasno, według instrukcji dołączonej od opakowania, aby substancja czynna miała kontakt ze skórą psa. Dlatego często Foresto nie jest polecane dla psów długowłosych, bowiem dość ciężko ją tak dopasować, aby spełniała swoje zadanie. Istnieje również dużo opinii, które mówią, że działanie Foresto zmniejsza się po wielokrotnym kontakcie z wodą, dlatego często niepolecane dla Retriverów czy innych psów, które spędzają w wodzie, praktycznie cały czas. Również należy pamiętać, aby obrożę taką zdjąć do kąpieli. Występują już obroże Foresto wodoodporne aczkolwiek nie jestem w stanie powiedzieć czy faktycznie takie są. Sama osobiście używam Foresto od dobrych paru lat i jestem zadowolona. Dużym plusem jest fakt, że kleszcze są odstraszane i nie powinny siadać na psie i wgryzać się w skórę, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia. Po za kleszczami odstrasza również pchły, muchówki i komary.



c. Krople Spot on Frontline, Fiprex
Krople FrontLine to cena około 15-30zł/miesiąc w zależności od wielkości psa. Należy jednak pamiętać o tym, aby zakraplać psa raz na 3-4 tygodni. Substancja czynna znajdująca się w kroplach dostaje się do krwi przez skórę (pominięta jest dzięki temu cała droga przez układ pokarmowy) i również podobnie jak tabletki działa wtedy, kiedy kleszcz napije się krwi. Ma jednak działanie słabsze i musi upłynąć więcej czasu. Należy również pamiętać, aby nie kąpać psa bezpośrednio po zaaplikowaniu Fiprexu. Dodatkowo istnieją takie preparaty jak Vectra czy Advantix, które dodatkowo mają w swoim składzie substancje odstraszające kleszcze. Nie można tylko ich stosować u kotów. 



d. Urządzenia ultradźwiękowe odstraszające kleszcze
Które przywiesza się do obroży, często stosowane są identyczne dla te dla leśników czy myśliwych kupione właśnie w sklepie ze sprzętem przeznaczonym dla nich lub typowo psie produkowane przez firmę Tickless. Fale te zaburzają prace narządów czuciowych kleszczy i pcheł, przez co nie są one w stanie poprawnie zlokalizować swojej ofiary. Działa około 10 miesięcy. Należy jednak chronić go przed wilgocią. Koszt to około 99 zł na stronie dystrybutora.


Pamiętajmy również, że nawet zabezpieczenie naszego psa wyżej wymienionymi specyfikami nie zwalnia nas z obejrzenia naszego psa po spacerze. Zwróćcie szczególnie uwagę na takie miejsca jak: łokcie, pachwiny, pod obroża, na powiekach, łapy – pomiędzy palcami, w okolicy odbytu i krocza a także na głowie, uszach i brzuchu, ponieważ to tam występuje najcieńsza skóra.

Tak, więc wybór należy do WAS, a przede wszystkim waszego trybu życia, spacerów, zasobności portfela oraz własnych preferencji i preferencji psa (alergie, brak możliwości noszenia obroży, delikatna skóra, problemy trawienne itp.)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz