środa, 4 stycznia 2017

UDOMOWIENIE PSA

Jak doszło do tego, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka już od zarania dziejów ? Czy to my udomowiliśmy wilka czy to może on sam poddał się temu procesowi ? Czy wiedza na temat pochodzenia psa i jego przodków ma wpływ na nasze myślenie o psach dzisiaj ? I czy może w jakimś stopniu pomóc nam zrozumieć naszych czworonożnych towarzyszy ?

Jak wynika z wielu badań pies był pierwszym udomowionym gatunkiem zwierząt w ogóle i choć nauka tak bardzo poszła do przodu, nadal nie jesteśmy w stanie podać dokładnego okresu udomowienia psa. Pochodzi on prawdopodobnie od wilka szarego jednak naukowcy cały czas spierają się z tym czy w jego żyłach nie płynie dodatkowo krew innych psowatych takich jak kojoty czy szakale.

Istnieją dwie podstawowe teorie udomowienia. Pierwsza z nich mówi nam o tym że to człowiek udomowił wilka. Ludzie mieliby zabierać szczenięta wilków mając nadzieje, że te jak dorosną nie będą się bały ludzi i nie będą wykazywać agresji. Jednak nie tak łatwo zmienić powstałego przez lata instynktu i założeń genetycznych.
Dlatego powstała druga teoria moim zdaniem bardziej prawdopodobna. To wilki wybrały udomowienie- bliskość człowieka, która zapewniała im dostęp do łatwo zdobytego pokarmu. Pozostawiane przez ludzi odpadki były dla nich doskonałym łupem. Oczywiście proces ten trwał setki lat, a duży wpływ miała na to zmiana koczowniczego trybu życia na osiadły miejscowej ludności.
Można więc tutaj wysnuć wniosek, że wilki te podzieliły się na dwie zasadnicze grupy, pierwsza z nich bardziej przychylna człowiekowi z pokolenia na pokolenie wchodziła w coraz większą interakcje z człowiekiem i to te osobniki miały szanse się rozmnażać. Drugą grupę stanowiły wilki, które w te interakcje nie wchodziły i pozostawały nadal w stanie dzikim. 
Przez cały ten proces ewolucji zmieniło się wiele cech morfologicznych i anatomicznych, zwierzęta te stały się mniejsze, ich czaszka i szczęka uległa znacznej zmianie. Ale przede wszystkim zmienił się ich behawior, który w tak doskonały sposób potrafił przystosować się do nowych warunków.

Co więc daje nam wiedza o pochodzeniu psa ? Przecież obecnie żyjące zwierzęta odbiegają swoim zachowaniem w dużym stopniu od dziko żyjącego wilka. Często błędne wnioski były wysnuwane na podstawie obserwacji wilków, niestety wilków żyjących w niewoli. Co uniemożliwiało nam realne spojrzenie na sprawę. 
Wilki w niewoli nie stanowią grup rodzinnych tylko często obcych sobie osobników, nie mogą w każdej chwili opuścić watahy, co było możliwe w stanie dzikim. Zresztą sam fakt życia w niewoli znacznie wpływa na zachowania tych zwierząt.  W ostatnich latach uległa  obaleniu teoria o wilczej dominacji, która narobiła sporego bałaganu w podejściu do technik szkolenia psów. 

W naturalnych warunkach zwierząt te żyją grupowo, pojedynczy osobnik miałby problem podczas polowania i mógłby nie zdobyć odpowiedniej liczby pożywienia. Starsze rodzeństwo zostawało z rodzicami i pomagało wychować nowe pokolenie, jednak każdy z nich mógł w każdej chwili odejść w celu poszukania własnego partnera lub był do tego zmuszony przy niedostatecznej ilości pożywienia. W dodatku wilki charakteryzują się (w odróżnieniu od kojotów, szakali czy lisów) specjalnymi zachowaniami w grupie oraz instynktem powstrzymującym śmiertelne walki pomiędzy członkami tej samej watahy.

Istnieje jednak wiele zachowań które psy odziedziczyły po swoich odległych przodkach żyjących na wolności. Do takich atawizmów należy między innymi zakopywanie odchodów oraz tarzanie się z nich,  kręcenie się w kółko przed położeniem się w legowisku oraz najważniejszy z naszego punktu widzenia- instynkt stadny. Ale o zachowaniach społecznych (i nie tylko) psów w następnym artykule. 

Zapraszam J